عرقیات

عرق یونجه

عرق یونجه

عرق یونجه یا برشین ( medicago stavia ) گیاهی است بوته ای و چند ساله با برگه های سه برگچه ای از خانواده گیاهان پروانه آسا گه در انتهای ساقه ان گل های قرمز صورتی رنگ به شکل سنبله نمایان می شود. این گیاه برای اولین بار توسط مادها برای تامین غذای حیوانات اهلی از جمله اسب ها استفاده گردید و به همین دانشمندان معتقد می باشند که خاستگاه اصلی این گیاه کشور ایران است لیکن به دلیل اینکه این گیاه مبدا کویری دارد در تمام نقاط معتدل جهان کشت می گردد . همدانی ، بمی ، یزدی ، افغانی ، هراتی ، بغدادی و مهاجرانی از نژادهای اصلی نوع ایرانی آن می باشند. گیاه یونجه از نظر طب سنتی دارای طبع گرم و خشک است و تمام اجزا و قسمتهای آن قابل استفاده می باشد . ماده UGF ، کولین ، بتائین ، استخارین ، روتین ، املاح معدنی و ویتامین های A ، B1 ، B2 ، C ، D ، E و K از مهمترین مواد موثر موجود در گیاه یونجه می باشند.

خواص:

مهمترین خاصیت استفاده از عرق یونجه ، خاصیت چاق کنندگی و رشد عضلات مختلف بدن به علت وجود ماده موثر UGF است و به همین دلیل این فرآورده توسط ورزشکاران به خصوص ورزشکاران رشته بدنسازی بسیار مصرف می گردد .عرق یونجه خواص بسیار زیادی دارد که این خواص عبارتند از:

تقویت عمومی بدن ، ضدکم خونی ، جلوگیری از خونریزی داخلی ، مفید برای افراد هموفیلی ، موثر در رشد اطفال ، شیرافزا ، موثر در ترک اعتیاد ، تقویت قوای جنسی ، زیاد کننده اسپرم ، تنظیم کننده قاعدگی ، مولد خون ، کاهنده کلسترول ، رفع ترومبوز خونی، پاک کننده روده ، مفید برای بهبود زخم معده ، ضد رعشه ، ضد سرفه ، برطرف کننده خون در ادرار ، ضد سب کوری ، تقویت ستون فقرات ، ضد راشیتیسم ، ضد خارش پوست و ضد تشنج عصبی

نحوه مصرف:

عرق یونجه با وجود خواص فراوانی که دارد بهتر است در مقدار مناسب و در زمان صحیح مورد استفاده قرار گیرد. بر اساس نظر متخصصات طب سنتی ، مصرف عرق یونجه بعد از هر وعده غذایی و در حدود یک فنجان است که بایستی سه مرتبه در روز مصرف شود.

جهت بهره مندی از خاصیت چاق کنندگی عرق یونجه توصیه می شود این عرق با عرق شنبلیله به مقدار مساوی مخلوط شده و به مدت ۱۴ روز در حدود یک فنجان هر صبح و نیم فنجان در بعد از ظهر مورد استفاده قرار گیرد . همچنین برخی از متخصصان طب سنتی بر این باور هستند که افزودن شکر به مخلوط عرق یونجه و عرق شنبلیله باعث تسریع در افزایش وزن بدن می گردد.

منع مصرف:

مصرف بیش از حد عرق یونجه می تواند باعث ایجاد نفخ شود لذا افرادی که دارای بیماری های خاص گوارشی هستند بایستی تحت نظر پزشک نسبت به مصرف عرق یونجه اقدام نمایند . همچنین مصرف عرق یونجه به همراه شکر برای افراد دیابتی کاملا ممنوع بوده و این افراد بایستی عرق یونجه را بدون شکر مصرف نمایند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *