عرقیات

عرق گیاهی چهل گیاه

عرق چهل گیاه

عرق گیاهی چهل گیاه، ترکیبی است که از تقطیر و استحصال ۴۰ نوع گیاه مختلف به دست می آید. از آنجایی که طبع و مزاج اکثر قریب به اتفاق این ۴۰ نوع گیاه گرم و خشک می باشد در نتیجه طبع عرق چهل گیاه نیز گرم است.

لازم به ذکر است در تهیه و تولید عرق چهل گیاه، تمام گیاهان مورد نیاز بایستی در ابتدا بر اساس درصد مشخص باهم مخلوط شوند و سپس فرآیند تقطیر و عرق گیری همزمان باهم انجام خواهد شد. در صورتی که عرقیات حاصل از این ۴۰ نوع گیاه به صورت مجزا تهیه و سپس باهم مخلوط شوند ترکیب حاصله بعد از مدت کوتاهی دارای لرد و رسوب شده و خراب و فاسد می گردد و خاصیت دارویی خود را از دست می دهد.

اسامی گیاهان مورد استفاده در تولید این عرق به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:

آرتیشو ، آویشن، اسطوخودوس، اترج، بادرنجبویه، بادیان، بولاغ اوتی، بهارنارنج، به لیمو، بومادران، پرسیاوشان، پونه، خرفه، دارچین، رازیانه، زیره سبز، زیره سیاه، زنیان، زوفا، زنجبیل، سنبل الطیب، سیر، شاطره، شوید، شیرین بیان، کاسنی، کاکوتی، کلپوره، کیالک، گزنه، گشنیز، گل بنفشه معطر، گل ختمی، گل سرخ، گل گاو زبان، مخلصه، مرزنجوش، مرزه، میوه نسترن و نعنا

بر اساس مجوز ها و دستورالعمل های صادره از سازمان غذا و دارو ، غلظت گیاهان آویشن، بومادران و زنیان بایستی بیشتر از سایر گیاهان دیگر بوده و همچنین غلظت گیاهان مخلصه ، بادیان ، زوفا ، گل ختمی ، گشنیز ، بولاغ اوتی و گل بنفشه معطر از غلظت سایر گیاهان کمتر می باشند. البته در تهیه عرق های چهل گیاه که دارای مجوز سیب سبز سلامت از سازمان غذا و دارو نمی باشند و به اصطلاح به صورت سنتی تهیه می شوند بر اساس نظرات مختلف تعداد گیاهان و همچنین میزان آنها در تهیه این نوع عرق متفاوت است.

خواص :

مهمترین فایده و خاصیت عرق چهل گیاه بهبود عملکرد دستگاه گوارش بدن می باشد به نحوی که مصرف آن در تقویت معده و رفع ترشی آن ، تسهیل در هضم غذا ، رفع دل دردهای ناشی از سردی مزاج و درمان دل پیچه موثر  می باشد . بر اساس نظریه پزشکان طب سنتی ایرانی مصرف این عرق برای افرادی که دارای مزاج سرد می باشند بسیار توصیه شده است. همچنین مصرف عرق چهل گیاه در تقویت قلب و اعصاب موثر بوده و آرامش بخش می باشد.

نحوه مصرف :

بر اساس نظریه متخصصان طب سنتی ، استفاده از عرق چهل گیاه در تمام زمان ها چه قبل از غذا و چه بعد از غذا امکان پذیر است لیکن اولویت مصرف این نوع عرق به منظور افزایش کارکرد دستگاه گوارش بعد از صرف غذا به میزان نصف لیوان می باشد .

منع مصرف :

استفاده از عرق چهل گیاه با توجه به طبع گرم آن برای دو گروه ذیل به صورت جدی منع شده است:

  1. برای بانوان باردار به دلیل اینکه برخی از گیاهان مورداستفاده در ترکیب آن تاثیر منفی بر روی جنین گذاشته و در موارد باعث سقط جنین می شود کاملاً ممنوع می باشد.
  2. برای افرادی که دارای رفلاکس شدید معده می باشند و دریچه معده آنها گشاد است باعث تشدید رفلاکس معده خواهد گردید.

سایت گیاه شهر با همکاری شرکت تولیدی نارون علوی کاشان اقدام به تهیه و تولید بهترین عرق طبیعی چهل گیاه  با ماده موثر قابل قبول نموده و در راحت ترین و سریع ترین زمان با قیمت های رقابتی این محصول را در اختیار مشتریان گرامی خود قرار خواهد داد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *