عرقیات

عرق گیاهی خارشتر

عرق خارشتر

خارشتر که نام دیگر آن علف ترنجبین است گیاهی است از خانواده گیاهان پروانه ای، دارای ریشه های قوی و مستحکم که تا عمق ۶ تا ۸ متری زمین نفوذ می کنند و نیز دارای ساقه های منشعب و خاردار با برگ های ساده است. طبیعت و مزاج گیاه خارشتر از نظر طب سنتی گرم و خشک است و در بیشتر مناطق کشور از جمله استان های  سیستان و بلوچستان ، کرمان ، هرمزگان ، خوزستان ، سمنان و یزد یافت می شود. مهمترین نکته ای که در مورد گیاه خارشتر قابل ذکر است استفاده از تمامی اجزای و قسمت های آن در تهیه محصولات گیاهی از جمله عرق گیاهی خارشتر است و در تمامی اجزای آن مقادیر زیادی مواد مدر و محلل و نیز روغن های فرار به عنوان مواد موثر در این گیاه یافت می شود .

خواص :

مهمترین خاصیت و فایده عرق خارشتر پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه و مثانه ،ضد اسپاسم و قولنج وعفونت های کلیه تاثیر عالی دارد و ویژه  درمان این نوع بیماری می باشد . همچنین استفاده از عرق خارشتر باعث رفع عفونت های و التهابات پروستات در آقایان جلوگیری می نماید . از دیگر خواص عرق خارشتر می توان به مدر بودن ، معرق ، ضد یرقان ، ضد تب و لرز و تصفیه کننده خون اشاره نمود .

نحوه مصرف :

افراد مستعد سنگ کلیه برای جلوگیری از بروز این بیماری کافی است روزی دو مرتبه یک لیوان عرق خارشتر چند ساعت بعد از صرف وعده غذا ی  با نظر متخصص طب سنتی میل نمایند . در صورتی که عرق خارشتر به همراه عرق خارخاسک مصرف شود ( به میزان مساوی در یک لیوان )تاثیرپذیری آن دو چندان خواهد گردید .

منع مصرف :

بر اساس نظر متخصصان طب سنتی مصرف عرق خارشتر برای افرادی که به بیماریهای بواسیر ، اسهال خونی ، خون ادراری و حصبه مبتلا هستند مضر می باشد . همچنین مصرف عرق خارشتر می تواند برای بانوانی که در دوران بارداری و شیردهی قرار دارند مشکلاتی در زمینه عفونت های مثانه و کلیه به وجود آورد لذا بهتر است از آن استفاده نکنند .

سایت گیاه شهر با همکاری شرکت تولیدی نارون علوی کاشان اقدام به تولید وتامین بهترین عرق طبیعی خارشتر با ماده موثر قابل قبول نموده و در راحت ترین و سریع ترین زمان با قیمت های رقابتی این محصول را در اختیار مشتریان گرامی خود قرار خواهد داد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *