عرقیات

عرق کیالک

عرق کیالک

کیالک که در ایران به زالزالک نیز مشهور می باشد درختی است از تیره گل سرخ با برگ هایی به رنگ سبز مات که میوه ان تخم مرغی شکل بوده و قرمز رنگ است . دوران گل دهی این درخت اردیبهشت ماه و خرداد ماه بوده و زمان برداشت میوه آن اواخر شهریور تا اواسط آبان ماه می باشد . این گیاه در بیشتر استان های کشور رشد می کند اما مقام اول تولید کیالک ( زالزالک ) در ایران متعلق به استان آذربایجان شرقی می باشد . گل ، میوه و برگ درخت کیالک برای تهیه انواع فرآورده های گیاهی قابل استفاده می باشند لیکن برای تهیه عرق کیالک تنها میوه آن کاربرد دارد . میوه کیالک از نظر طب سنتی دارای طبع سرد و تر است و مواد ساپونین ، تانن ، اسیدهیدروسیاتیک ، استرولها ، آسیدهای آلی ، گلیکوزید فلاونوئیدها و ویتامین c از مهمترین مواد موثر در میوه کیالک هستند.

خواص:

عرق کیالک یک نوشیدنی ضدنارسائی قلبی است و علاوه بر جلوگیری از تپش قلب در تنظیم فشارخون نیز موثر می باشد . پیشگیری از تشنجات عصبی ، ضد استرس ، جلوگیری از سخت شدن رگ ها ، تصفیه خون ، رفع تکرر ادرار ، جلوگیری از افزایش وزن ، ضد تب ، مدر و ضد اسهال از دیگر فواید استفاده از عرق کیالک می باشد.

نحوه مصرف:

به منظور بهره مندی از فواید عرق کیالک بهتر است این نوشیدنی را روزی دو مرتبه و هر مرتبه به میزان نصف لیوان یک ساعت قبل از غذا و یا یک ساعت بعد از غذا میل نمائید . همچنین برای تسریع در اثربخشی عرق کیالک مقدار مساوی از آن را با عرق شاطره مخلوط و در زمان اشاره شده مصرف نمود.

منع مصرف:

بهتر است از مصرف بی رویه عرق کیالک خودداری شود . مصرف بیش از حد آن باعث کاهش فشار خون ، قولنج معده و ایجاد سردرد خواهد گردید . همچنین مصرف عرق کیالک برای بانوان باردار بایستی تحت نظر پزشک متخصص بوده و کودکان زیر ۷ سال  وزنان باردار نیز به هیچ وجه نباید از آن استفاده کنند.

رسالت و هدف اصلی سایت اینترنتی گیاهشهر اطلاع رسانی از خواص و فواید و مضرات انواع مواد غذایی موجود در طبیعت بوده و سعی می نماید هموطنان نسبت به این نوع نوشیدنی ها اطلاع و اگاهی لازم را کسب نمایند و علاوه بر این هدف اصلی تلاش می نماید با همکاری تامین کننده اصلی  خود از جمله شرکت نارون نسبت به تهیه و تامین این نوع مواد غذایی اقدامات لازم را انجام دهد . عرق کیالک تولیدی شرکت نارون به دلیل اینکه از بهترین میوه های موجود در کشور استحصال گردیده است یکی از محصولاتی است که مشتریان و مصرف کنندگان نسبت به آن بازخورد مثبت دارند که این موضوع باعث مباهات و افتخار پرسنل این شرکت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *