عرقیات

عرق شاطره

عرق کاسنی شاطره

شاطره ( fumaria praviflora ) که در زبان فارسی به صورت های شاتره و شاهتره نیز نوشته می شود بوته ای است خودرو از تیره خشخاش که برگ هایی مانند برگ گشنیز داشته و رنگ آن سبز متمایل به آبی است و مانند گیاه کاسنی تمام اجزا و قسمت های آن برای تهیه فرآورده های گیاهی قابل استفاده می باشد . زمان برداشت محصول گیاه شاطره متناسب با منطقه آب و هوایی می باشد زیرا زمان گل دهی این گیاه طولانی و ازاواسط بهار تا اوایل پائیز است .

وسعت پراکندگی این گیاه به حدی است که در اکثر نواحی شمالی ایران که دارای آب هوای مرطوب و نیمه مرطوب هستند مانند گیلان ، گرگان ، مازندران و آذربایجان و نیز مناطق خوش و آب هوای مرکز و جنوب کشور مانند فارس   ( کازرون ) ، خراسان ( فریمان ، قوچان و مشرق نیشابور ) ، کرمان ( بم و جیرفت ) و تهران ( ورامین ) یافت می شود . شاطره از نظر متخصصان طب سنتی دارای مزاج معتدل و تر بوده و دارای مواد شیمیایی تانن ، اسید فوماریک ، اوروتیسن ، اسکولرین و نیز املاح معدنی به عنوان ماده موثر می باشد .

خواص :

تصفیه کننده خون ، کاهنده قند خون ، کاهش دهنده غلظت خون ، صفرا بر ، اشتهاآور ، دفع بلغم ، رفع گرمی و تبخال ، تقویت کننده پوست ، ضد خارش و آلرژی پوستی ، رفع بی خوابی ، ضد آفت و جوش دهان ، ضد کرم و انگل و     ضد یرقان از مهمترین خواص عرق شاطره ذکر شده است .

نحوه مصرف :

عرق شاطره یکی از پرمصرف ترین محصولات در صنعت گلاب و عرقیات گیاهی است . بر اساس نظر پزشکان طب سنتی افراد بزرگسال روزی سه مرتبه و هر مرتبه یک فنجان عرق شاطره را قبل از غذا میل نمایند . این میزان مصرف برای کودکان زیر هفت سال به نصف ( به عبارت دیگر روزی سه مرتبه به میزان نصف فنجان ) کاهش می یابد . ترکیب عرق شاطره با عرق کاسنی  به میزان مساوی روزانه سه لیوان که اولی در صبح ناشتا ودومی  با فاصله ۳ ساعت بعد از وعده ناهار  وسومی قبل خواب به مدت دوهفته  در کنار سایر اقدامات اصلاحی تاثیر مثبتی در پاکسازی کبد دارد

منع مصرف :

در کتب طب سنتی هیچ گونه عوارض خاصی برای مصرف بیش از حد عرق شاطره ذکر نشده است لیکن عوارض مصرف بیش از حد این عرق گیاهی اسهال ، دل درد و تنگی نفس است . همچنین مصرف این عرق گیاهی برای زنان باردار و مادران شیرده توصیه نمی شود .

از آنجایی که مصرف عرق شاطره به دلیل خواص و فواید ان بسیار زیاد و فراوان می باشد شرکت نارون کاشان به عنوان تامین کننده اصلی سایت گیاهشهر ، علاوه بر تولید و بسته بندی عرق شاطره در بطری های یک لیتری  نسبت به تولید و بسته بندی این نوع عرق در بسته بندی های چهار لیتری و بیست لیتری در ظروف بسیار شیک و بهداشتی اقدام نموده است که این امر باعث کاهش هزینه خرید این نوع محصول برای مشتریانی که به صورت مدام از این نوع عرق استفاده می کنند می گردد و این موضوع مورد استقبال مشتریان و مصرف کنندگان این نوع محصولات گردیده است

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *