عرقیات

عرق رازیانه

عرق رازیانه

رازیانه یا بادیان ختایی ( star Anise ) گیاهی است بوته ای از تیره چتریان که از نظر طب سنتی دارای مزاج و طبیعت گرم و خشک می باشد. این گیاه که معمولاً از تخم و بذر آن برای تهیه فرآورده های گیاهی از جمه عرق رازیانه استفاده می شود در بسیاری نواحی اطراف دریاچه مدیترانه و کشور اروپایی گرمسیری رشد و نمو می کند و در ایران در بیشتر نواحی شمالی و دامنه های رشته کوه البرز در ارتفاع حدود ۸۰۰ متری رشد کرده و پراکندگی دارد . بذر رازیانه علاوه بر اینکه حاوی مقداری زیادی انتول است دارای مواد معطر و شیرین نیز است .

خواص :

مصرف عرق رازیانه و به طور کلی فرآورده های گیاهی حاصل از گیاه رازیانه دارای خواص و فواید بسیاری برای بانوان می باشد که از جمله آنها می توان به قاعده آور بودن ، تکسین علائم یائسگی از جمله گر گرفتگی است ، موثر در حفظ سلامت تخمدان ، افزایش شیر مادران و مفید در درمان نازایی از طریق تنظیم هومورن های زنانه اشاره کرد و به همین  دلیل مصرف این عرق در بانوان بسیار شایع و متداول می باشد .

همچنین از فواید مشترک مصرف عرق رازیانه برای آقایان و بانوان می توان از به موارد ذیل اشاره کرد :

ضدنفخ ، بادشکن ، رفع بلغم ، مدر بودن ، موثر بودن در درمان قولنج ، محرک تعرق ، درمان ناراحتی های طحال و کلیه ، مفید در درمان تنگی تنفس ( آسم ) ، تقویت قدرت بینایی ، کاهش وزن ، درمان کننده جوش های پوستی و دمل های چرکین ،رازیانه حاوی مقادیری بالای فیبر است که به کاهش کلسترول خون بالا کمک  وخطر ابتات به بیمارهای قلبی را را کاهش می دهد

نحوه مصرف :

در صورتی که بانوان از عرق رازیانه برای رفع تنبلی تخمدان و تخم گذاری استفاده می نمایند بهتر است صبح ها و به صورت ناشتا یک لیوان به همراه عسل به غیر از زمان قاعدگی مصرف کنند و در صورتی که عرق رازیانه را به منظور کاهش وزن بدن و بهره مندی از سایر خواص آن مصرف می گردد بعد از هر وعده عذا به میزان یک نصف استکان مصرف گردد

منع مصرف :

استفاده از عرق رازیانه برای افرادی که اختلات کبدی دارند و بانوان باردار ممنوع می باشد زیرا مصرف آن موجب زایمان زودرس و سقط جنین می گردد . همچنین مصرف بیش از حد عرق رازیانه باعث کاهش بیش از حد فشار خون می شود .

عرق رازیانه تولیدی شرکت نارون علوی کاشان به دلیل استفاده از بهترین بذرهای رازیانه موجود در کشور و همچنین روش تهیه منحصر به فرد آن دارای غلظت و کیفیت بسیار مطلوبی است که این موضوع باعث رضایت مندی فراوان مشتریان محصولات شرکت نارون کاشان شده و جزء ۱۰ محصول برتر تولیدی شرکت نارون از دیدگاه مشتریان است .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *