عرقیات

عرق بید

عرق بید

بید ( salix albal ) که نام دیگر آن اسپیدار است به شکل درختی با برگ های نوک تیز و گل هایی به شکل دم گربه است که در اکثر نواحی شمالی ایران به خصوص لاهیجان ، دره چالوس ، بابل و آذربایجان یافت می شود .  پوست تنه ، سرشاخه ها و برگ ها قسمت هایی از درخت بید می باشند که از آنها برای تهیه فرآورده های گیاهی از جمله عرق استفاده می شود . بید از نظر طب سنتی دارای طبیعت سرد و مرطوب می باشد و ترکیبات آنتی سپتیکی که خاصیت ضدعفونی کنندگی دارند مهمترین ماد موثری هستند که در این گیاه وجود دارند . بعد از این ترکیبات می توان از تانن ، سالیسین و ویمینالین مهمترین مواد موثری هستند که در گیاه بید یافت می شوند.

خواص:

مهمترین خواص و فواید استفاده از عرق بید به شرح ذیل می باشند:

ضد حصبه و یرقان ، تب بر ( بر تب های مداوم اثر قاطع ولی کند دارد ) ، مدر قوی ، موثر در درمان امراض داخلی ، ضد سرماخوردگی ، ضد سودا و بلغم ، ضد اسهال قوی ( قابض ) ، ضد نقرس ، تنظیم کننده ادرار ، مسکن دردهای روماتیسمی ، مفید در درمان عفونت بالا و از بین برنده شوره سر

همچنین عرق بید برای کسانی که به مقدار زیاد دارو و آنتی بیوتیک مصرف می کنند بسیار مفید است .

نحوه مصرف:

افرادی که طبع گرمی دارند و یا کسانی که از عرق بید به منظور بهبود امراض داخلی استفاده می نمایند بهتر است قبل از هر وعده غذایی یک استکان عرق بید را میل نمایند .

منع مصرف:

کسانی که داروهای ضدانعقادی مانند وارفارین و فلاویکس استفاده می کنند بایستی تحت نظر پزشک متخصص نسبت به مصرف عرق بید اقدام نمایند . همچنین باید توجه داشت که مصرف بیش از حد عرق بید می تواند علاوه بر کاهش میل جنسی ، موجب بروز واکنش های آلرژیک و مشکلات گوارشی شدید شود .

رسالت و هدف اصلی سایت اینترنتی گیاه شهر اطلاع رسانی از خواص و فواید و مضرات انواع مواد غذایی موجود در طبیعت بوده و سعی می نماید هموطنان نسبت به این نوع نوشیدنی ها اطلاع و اگاهی لازم را کسب نمایند و علاوه بر این هدف اصلی تلاش می نماید با همکاری تامین کننده  اصلی خود از جمله شرکت نارون نسبت به تهیه و تامین این نوع مواد غذایی مفید و مناسب اقدامات لازم را انجام دهد . عرق بید تولیدی شرکت نارون به دلیل اینکه از تنها از برگ این درخت استحصال گردیده است دارای کیفیتی مرغوب و تاثیرگذاری مطلوبی می باشد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *