عرقیات

عرق بیدمشک

بیدمشک یا شاه بید ( salix aegy ptiaca ) گیاهی است مانند بید که از نظر ظاهری کوچکتر و ریزتر می باشد. نکته ای که در مورد گیاه بیدمشک بسیار قابل توجه می باشد این است که ابتدا گل بیدمشک ظاهر شده و سپس برگ می دهد که این گلها بسیار معطر و خوشبو هستند. قسمت های مورد استفاده گیاه بیدمشک گله و سرشاخه های گلدار  آن است. از نطر طب سنتی مزاج و طبیعت گل های بیدمشک معتدل می باشد. بهترین زمان برداشت گل های بیدمشک دهه آخر فروردین ماه تا اواسط اردیبهشت ماه می باشد.  گیاه بیدمشک اغلب در مراتع و کشتزارهای استان آذربایجان غربی یافت می شود به همین دلیل عرق گیری از گیاه خارق العاده سرگرمی بسیاری از خانواده این استان می باشد. تانن ، سالیسین ، موم ، اسانس روغنی معطر و چربی از مهمترین مواد موثر در گلهای بیدمشک می باشند. نکته مهم دیگری که در تهیه و تولید عرق بیدمشک باید به آن توجه داشت این است که گلاب و عرق بیدمشک تنها فرآورده هایی در صنعت عرقیات هستند که بایستی از گل و گیاه تر و تازه تقطیر و استحصال نمود لذا با توجه به زمان ۴۵ روزه برداشت تهیه و تولید آنها بسیار محدود می باشد .

خواص:

مهمترمین خواص بیدمشک عبارتند از : تقویت قلب و اعصاب ، رفع گرفتگی و خفقان قلب ، ضد تپش قلب ، بازکننده رگ های قلب ، آرامشبخش ، خونساز ، رفع بندآمدگی ادرار ، ضد اسهال ، ضد انگل معده ، رفع بی خوابی و اشتها آور.

نحوه مصرف:

عرق بیدمشک بیشتر به صورت شربت و در طول روز مصرف می شود، برای تهیه شربت بیدمشک کافی است یک پیمانه عرق بیدمشک را با دو پیمانه آب و یک پیمانه شکر و در صورت تمایل سایر مواد طبیعی مانند زعفران ترکیب نموده و مخلوط کنیم. ترکیب عرق بیدمشک با پالوده سیب از توصیه های مناسب می باشد همچنین به افرادی که تمایل دارند عرق بیدمشک به صورت خالص و مستقیم مصرف نمایند توصیه می شود که قبل از خواب  یک استکان میل گردد . ترکیب عرق بیدمشگ با عرق بهارنارنج بطور مساوی به میزان نصف استکان قبل از خواب برای داشتن خواب خوب توصیه می شود.

منع مصرف:

بر اساس نظر متخصصان طب سنتی مصرف عرق بیدمشک برای کودکان زیر دو سال اکیداً ممنوع می باشد زیرا یاعث اسهال شدید، دفع آهن و کم خونی آنها می گردد . همچنین افرادی که دارای طبع سرد هستند نباید در مصرف عرق بیدمشک زیاده روی کنند زیرا باعث کاهش فشار خون می گردد . همچنین بانوان باردار و مادران شیرده بایستی بر اساس نظر پزشک متخصص نسبت به مصرف بیدمشک اقدام نمایند.

سایت گیاه شهر با همکاری شرکت تولیدی نارون علوی کاشان اقدام به تولید و تامین بهترین عرق طبیعی بیدمشک از بهترین و مرغوب ترین بیدمشک تازه نموده و در راحت وسریع ترین زمان با قیمت های رقابتی این محصول را در اختیار مشتریان گرامی خود قرار خواهد داد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *