عرقیات

عرق بومادران

عرق بومادران

عرق بومادران یا علف هزاربرگ ( Achillea millefolium ) گیاهی علفی از تیره مرکبان است که ارتفاع آن بین 20 تا 45 سانتی متر بوده و دارای گل های سفید مایل به زرد می باشد . در نوع کوهستانی این گیاه ، گل ها غالباً صورتی و مایل به قرمز هستند . زمان گل دهی این گیاه از اوایل خرداد شروع و تا اواسط شهریورماه ادامه دارد . این گیاه علاوه بر ایران در عراق ، ترکمنستان ، آناتولی ، افغانستان ، آسیای جنوب غربی و آسیای مرکزی رشد می کند . معمولاً از برگ های خشک شده و گل های بومادران برای تهیه محصولات گیاهی استفاده می گردد و طبع این گیاه بر اساس عقیده متخصصان طب سنتی گرم و خشک است . گیاه بومادران حاوی آلکالئید ، آشیلین ، تانن ، اینولین ، کولین و مقدارکمی ویتامین A به عنوان ماده موثر می باشد .

خواص :

نیرو بخش ، ضد تب کهنه ، رفع ضعف عضله قلب ، موثر در تصفیه خون ، درمان بیماریهای زنانگی ، قاعده آور ، ضدورم و التهاب دستگاه گوارش ، ضد زخم معده ، رفع کننده سرطان روده ، موثر در درمان بواسیر ، رفع سوزش و سختی ادرار ، ضدگواتر ، ضد مسمومیت و رفع خواب رفتن دست و پا از مهمترین فواید مصرف عرق بومادران است .

نحوه مصرف :

برای استفاده و مصرف عرق بومادران اصول مشخصی بیان نشده است ولی بر اساس نظر اکثر کارشناسان طب سنتی بهتر است روزی 2 استکان از عرق بومادران را همراه با غذا جهت رفع مشکلات گوارشی و یا پیش از صرف غذا برای درمان سایربیماریهای بدن میل نمود .

منع مصرف :

بومادران علی رغم فواید بسیاری که دارد مصرف نادرست آن نیز مضرات غیر قابل چشم پوشی به همراه خواهد داشت . مصرف عرق بومادران برای بانوان باردار به دلیل تاثیر بر روی فرآیند قاعدگی و افزایش احتمال سقط جنین کاملاً ممنوع است . همچنین مصرف عرق بومادران در برخی از افراد می تواند بر روی پوست آنها صدمه بزند . در ضمن قرارگرفتن در معرض بوی عرق بومادران در طولانی مدت موجب سردرد می گردد .

از آنجا که گیاه بومادران در مناطق مختلفی از شکور رشد می کند و هر کدام نیز دارای کیفیت مخصوص به خود می باشند شرکت نارون علوی کاشان نسبت به تهیه و تولید عرق بومادران از بهترین گیاهان موجود در کشور اقدام نموده و از طریق راه های مختلف از جمله سایت فروشگاهی گیاه شهر در دسترس عموم قرار خواهد دارد .

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *