عرقیات

عرق بولاغ اوتی

بولاغ اوتی

بولاغ اوتی یا جیرجیرک آبی گیاهی علفی از تیره گیاهان شب بو می باشد که برگ هایی مانند برگ هویج و گل های سفید رنگ در انتهای ساقه دارد و میوه آن نیز مانند میوه شب بو دارای غلاف است . دوران گل دهی این گیاه از اواسط تا اواخر فصل بهار می باشد . این گیاه اکثراً در چشمه ها ، مجاری باریک آب و نواحی مردابی می روید . برگ های بولاغ اوتی که معمولاً از آنها برای تهیه فرآورده های گیاهی استفاده می شوند از نظر طب سنتی دارای مزاج گرم و مرطوب می باشند . گلوکونار ستورتین که یک نوع گلوکوزید گوگرددار و محلول در آب است مهمترین ماده شیمیایی موجود در برگ بولاغ اوتی است . همچنین املاح معدنی زیادی از جمله منگنز ، پتاسیم ، کلسیم ، سدیم ، فسفر و ویتامین های A ، C و E به مقادیر فراوان در برگ های بولاغوتی وجود دارد .

خواص :

استفاده از عرق بولاغ اوتی باعث بهبود فعالیت غده تیروئید می شود و در درمان بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید موثر است . همچنین مصرف عرق بولاغ اوتی به دلیل جذب آهن بیشتر برای درمان کم خونی نقش بسزایی دارد . کاهش قند خون ، تصفیه کننده خون ، رفع بیماری های ریوی ، ضد سرطان سینه و ریه ، ضد تب ، ضد روماتیسم و نقرس ، اشتهاآور ، نیروپخش و موثر در سم زدایی بدن از دیگر فواید استفاده از عرق بولاغ اوتی می باشد .

نحوه مصرف :

برای مصرف عرق بولاغوتی بهتر است یک فنجان از آن را با یک لیوان آب سرد مخلوط کرده و بعد از هر وعده غذایی بنوشید .

منع مصرف :

مصرف بیش از حد آن باعث التهاب پروستات در آقایان و عدم دفع ادرار ، اسپاسم و ورم مثانه و نیز افزایش سودای خون می گردد .

سایت گیاه شهر با همکاری شرکت تولیدی نارون علوی کاشان اقدام به تولید و تامین بهترین عرق طبیعی بولاغ اوتی با ماده موثر قابل قبول نموده و در راحت ترین و سریع ترین زمان با قیمت های رقابتی این محصول را در اختیار مشتریان گرامی خود قرار خواهد داد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *