عرقیات

عرق بهارنارنج

عرق بهارنارنج

بهارنارنج همان شکوفه های درخت نارنج است که در بهار و در اواسط فروردین ماه در استان فارس به خصوص در باغ های شهرستان کازرون برداشت می شود . لازم به ذکر است شکوفه های آن از نظر ظاهری شبیه شکوفه های درختان مرکبات که در استان های شمالی کشور رشد می کنند و در اصطلاح عامیانه به آنها (( بهار مرکبات )) گفته می شود هستند لیکن خاصیت دارویی و تاثیرپذیری شکوفه های بهارنارنج بسیار بیشتر از بهارمرکبات است . مزاج و طبیعت شکوفه های بهارنارنج از نظر متخصصان طب سنتی گرم و خشک است . فنل ، ترکیبات ازت دار و فلانوئیدها مواد موثری هستند که در شکوفه های بهارنارنج یافت می شوند . از شکوفه های آن علاوه بر اینکه در تهیه عرق بهارنارنج به عنوان یکی از پرمصرف ترین عرقیات در کشور کاربرد دارند در صنایع عطر سازی و نیز تولید انواع نوشیدنی های فصلی و مربا نیز استفاده می شوند .

خواص :

مهمترین خاصیت عرق بهارنارنج تقویت قلب و اعصاب ، موثر در درمان بی خوابی و اختلالات عصبی ، آرامش بخش ، ضد افسردگی و موثر در رفع خستگی می باشد . البته مصرف این عرق در تقویت قوای جنسی ، رفع سکسکه و تسهیل در فرایند زایمان مفید است. مداموت در مصرف عرق بهارنارنج برای رفع بزرگی طحال موثر بوده و مخلوط آن با عرق کرفس برای استخراج سنگ مثانه و خرد کردن آنها استفاده می شود . همچنین استنشاق عرق بهانارنج و یا اسانس آن باعث تقویت مغز و رفع سرماخوردگی می گردد .

نحوه مصرف :

برای استفاده از خواص آن بهتر است روزی ۲ مرتبه به صورت شربت در طول شابنه روز میان وعده های غذایی میل شود .در صورتی که برای زیبایی و لطافت پوست استفاده می شود کافی است نصف فنجان عرق بهارنارنج را یک عاشق غذا خوری عسل و ۴ فنجان شیر گرم مخلوط نموده و به آب وان حمام اضافه نمائید .

منع مصرف :

داروهای ضدافسردگی با خوردن عرق و دمنوش بهارنارنج تداخل دارد لذا این افراد بایستی جهت مصرف با پزشک متخصص خود مشورت نمایند . همچنین اصرار بر مصرف بیش از حد عرق بهارنارنج باعث بی خوابی می شود و نیز باید توجه داشت مصرف این عرق برای بانوان قاعده آور بوده و برای خانم های باردار ممنوع است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *