عرقیات

عرق برگ چنار

عرق برگ چنار

چنار یا صنار درختی است چند ساله دارای برگ پهن و دندانه دار با میوه های کروی و تیغ دار که از برگ آن برای تهیه عرقیات گیاهی استفاده می شود . درخت چنار از جمله درختانی است که اگر محیط و شرایط مناسب برای نگهداری آن فراهم شود عمر و رشد زیادی می کند و به همین دلیل در بسیاری از نواحی نیمکره شمالی یافت می شود . چنارهای موجود در کشور ایران که به چنار ایرانی معروف می باشند از نژاد چنار خاوری بوده و به علت شکل زیبا و شکوه و عظمت منحصر به فرد به صورت گسترده کاشته می شود که به عنوان مثال می توان به خیابان ولیعصر و کاخ موزه سعدآباد اشاره نمود . برگ چنار از نظر طب سنتی مزاج سرد و خشک دارد و محتوی مواد شیمیایی تانن ، آلکالوئید ، آلانتوئین ، آسپاراژین ، و نیز مواد رنگی به عنوان مواد موثر است .

خواص :

مهمترین خاصیت استفاده از عرق برگ چنار خاصیت چاق کنندگی آن است و استفاده از آن باعث افزایش وزن می گردد . همچنین عرق برگ چنار تب بر بوده و برای امراض قلبی و عروقی مفید می باشد . ضد بواسیر ، موثر در کاهش خونریزی داخلی ، رقیق کننده خون ، موثر در معالجه تنگی نفس و ضد سرفه از دیگر خواص استفاده از عرق برگ چنار می باشد .

نحوه مصرف :

به منظور بهره برداری از خواص عرق برگ چنار کافی است روزانه یک استکان از آن را نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی بنوشید . همچنین ترکیب عرق برگ چنار با آب یه میزان نصف نصف نیز بلامانع است .

منع مصرف :

از مهمترین عوارض مصرف بیش از حد مجاز عرق برگ چنار می توان به بروز حسایت های ریوی و نیز کاهش قدرت بینایی در برخی از افراد اشاره کرد . از مصرف عرق برگ چنار به دلیل طبع سرد آن با ترشی خودداری نمائید . همچنین در تهیه عرق برگ چنار باید به این نکته اشاره داشت گرد و غبار موجود بر روی برگ ها برای مجاری تنفسی و ریه و گوش ضرر دارد پس بهتر است قبل از تهیه این فرآورده های مفید نسبت به شستشو برگ ها اقدام گردد .

عرق برگ چنار از دسته عرقیاتی است که به دلیل عدم شناخت مردم به خواص بیشمار آن کمتر مصرف شده و به همین دلیل میزان تولید آن توسط شرکت های تولید کننده بسیار محدود بوده و در نتیجه نایاب است لذا سایت گیاهشهر با همکاری تامین کننده فاخر خود یعنی شرکت نارون علوی کاشان نسبت به تهیه و تولید این محصول اقدام نموده و در دسترس مصرف کنندگان و مشتریان گرامی خود قرار می دهد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *