عرقیات

عرق بابونه

عرق بابونه

بابونه ( anthemis nobilis ) گیاهی علفی و بسیار معطر از تیره مرکبات است که دارای ساقه سبز مایل به سفید و برگ هایی پوشیده از کرک مانند شوید و گلبرگ هایی متعدد و سفید رنگ و دایره وسط زرد رنگ می باشد . زمان   گل دهی  این گیاه تیر و مردادماه می باشد و منشاء اصلی آن نواحی مختلف اطراف دریای مدیترانه است . در ایران گونه های مختلفی از گیاه بابونه در استا نهای فارس ، لرستان ، آذربایجان ، خوزستان و مزارع اطراف تهران و دماوند رشد می کند . از نظر متخصصان طب سنتی گیاه بابونه دارای طبع گرم و خشک بوده  ولی این گرم خشکی در مراحل میانه ای می باشد، و از کاپیتول خشک شده گیاه برای تهیه محصولات گیاهی از جمله عرقیات استفاده می شود . شولین ، تانن ، صمغ ، گوگرد ، اسانس فرار آزولن ، کومارین و اسید فسفریک از مهمترین مواد موثر موجود در گیاه بابونه می باشند .

خواص :

مصرف عرق بابونه به دلیل وجود ماده موثره شولین موجب آرامش سیستم اعصاب شده و همچنین در درمان بیماریهای زنانه نقش بسزایی دارد . درمان سرفه کودکان ، ضد زخم و التهاب دهان ، رفع ورم کلیه ، رفع سختی زایمان ، تب بر ، ضدمیگرن ، رفع بی خوابی ، ضد انگل ، ضد جوش ، ضد خارش ، لطیف کننده پوست ، رشد و تقویت مو و تقویت سیستم ایمنی بدن از طریق افزایش تولید گلبول سفید از دیگر خواص استفاده از عرق بابونه می باشد .

نحوه مصرف :

بر اساس نظریه پزشکان طب سنتی ، می توان روزانه 3 استکان عرق بابونه را قبل از هر وعده غذایی میل نمود و مصرف بیشتر از این مقدار مجاز نمی باشد .

منع مصرف :

زیاده روی در مصرف عرق بابونه برای قلب مضر بوده و بر فشار خون و تعرق اثر می گذارد . همچنین مصرف عرق بابونه به علت وجود ماده تانن برای بانوان باردار وکودکان خطرناک بوده و احتمال سقط جنین  خطرات  ناشی از مصرف بی رویه را افزایش می دهد . ضمناً باید توجه داشت مصرف فرآورده های حاصل از گیاه بابونه منجمله عرق بابونه با گردو و پسته کاملاً ناسازگار است .

مهمترین هدف و رسالت سایت فروشگاهی گیاهشهر این است که علاوه بر افزایش میزان آشنایی هموطنان با انواع فرآورده های گیاهی ، با همکاری تامین کننده  معتبر خود یعنی  شرکت  نارون علوی کاشان نسبت به عرضه انواع محصولات گیاهی از مرغوب ترین مواداولیه  اقدام نماید . عرق بابونه تولیدی شرکت نارون علوی کاشان از بهترین گیاهان موجود در کشور تقطیر و استحصال شده و دارای کیفیتی بی نظیر است .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *