عرقیات

عرق باباآدم

عرق باباآدم

باباآدم یا باردان ( rcitum lappa ) گیاهی است علفی از تیره مرکبان با ریشه های دوکی شکل و قهوه ای رنگ که به دو گونه باباآدم کوچک و بابا آدم پرزدار در طبیعت یافت می شود و دوران گل دهی آن اواسط فصل تابستان است. از ریشه این گیاه به دلیل داشتن خواص دارویی فراوان برای تهیه محصولات گیاهی از جمله عرق بابا آدم استفاده می گردد . گونه های مختلف این گیاه علاوه بر اینکه در شرق اروپا و ماوراء قفقاز و ترکمنستان بسیار یافت می شود در ایران نیز در استان های خراسان و کرمان و نیز اطراف شهرهای تفرش، رودبار و ارومیه نیز وجود دارند. از نظر متخصصان طب سنتی ریشه باباآدم دارای مزاج گرم و خشک بوده و محتوی مواد شیمیایی مختلفی از جمله ایزلین، تانن و رزین به عنوان مواد موثر است.

خواص:

عرق باباآدم که ازریشه این گیاه تقطیر و استحصال می یابد دارای خواص و فواید متعددی است که برخی آز آنها عبارتند از:

بهترین تصفیه کننده خون ، از بین برنده عفونت های خونی ، ضد حساسیت خونی ( ضد افزایش هیستامین ) ، ضدخونریزی ، ضد امراض عفونی و میکروبی ، صفرآور ، مدر ، معرق ، ادرار آور ، موثر در رفع واریس ، ضد آبله و آبله مرغان ، حاوی انسولین گیاهی ، موثر در درمان سرطان روده ، دفع سنگ کلیه ، ضو مسمومیت با جیوه ، ضدسفلیس ، پادرزهر سم مار ، ضد روماتیسم ، ضد آرتریت ، ضد خارش پوست و رفع کننده جوشهای صورت و کورک

نحوه مصرف:

طبق نظریه متخصصان طب سنتی برای تاثیر بیشتر مصرف عرق باباآدم بهتر است روزانه سه مرتبه و هر بار به میزان یک فنجان از این عرق را ۳۰ دقیقه قبل از هر وعده غذایی میل نمائید . در صورتی فرد مصرف کننده دارای افت فشار خون   می باشد بهتر است این عرق را ۳۰ دقیقه بعد از صرف غذا  برای یک هفته مصرف نماید.

منع مصرف:

با اینکه عرق باباآدم دارای خواص و فواید زیادی است اما زیان های استفاده بیش از حد مجاز آن را نباید نادیده گرفت . استفاده بیش از حد مجاز عرق باباآدم موجب افت فشار خون و در دراز مدت باعث اختلال در دید و ضعف قوای بینایی    می گردد و برای زنان باردار وکودکان منع مصرف دارد.

عرق باباآدم از دسته عرقیاتی است که به دلیل عدم شناخت مردم به خواص فراوان آن کمتر مصرف شده و به همین دلیل میزان تولید آن توسط شرکت های تولید کننده بسیار محدود است لذا سایت گیاهشهر با همکاری شرکت نارون علوی کاشان به عنوان تمین کننده اصلی  خود نسبت به تهیه و تولید این محصول با کیفیتی مطلوب و قیمتی مناسب اقدام نموده و در دسترس مصرف کنندگام و مشتریان گرامی خود قرار می دهد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *