عرقیات

عرق انیسون

عرق انیسون

انیسون یا بادیان رومی میوه رسیده گیاهی به نام پیم پینلاانیسوم که از تیره گیاهان چتریان است می باشد. این میوه از میوه رازیانه کمی کوچکتر بوده ولی عطر آن قویتر می باشد. تنها دانه میوه یا بدز انیسون در تهیه محصولات گیاهی قابل استفاده است و مزاج یا طبیعت این گیاه از نظر متخصصان طب سنتی دارای طبع گرم و خشک می باشد . گیاه انیسون در استان های تهران ، همدان ، کردستان ، اصفهان ، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی به وفور یافت می شود. انتول، استراگول، انیس آلدهید، دی انتول و مقداری روغن ثابت از مهمترین مواد موثر موجود در دانه انیسون هستند.

خواص:

مهمترین فایده استفاده از عرق انیسون کمک به هضم عالی غذا می باشد و باعث از بین رفتن گاز معده و حالت تهوع و سوءهاضمه می گردد. همچنین متخصصان طب سنتی بر این باور هستند که در صورتی که مادران شیرده نسبت به مصرف این عرق اقدام نمایند هم شیرشان افزایش می یابد و هم از طریق اثری که بر شیر مادر می گذارد دل درد و  دل پیچه نوزاد را برطرف می سازد. تاثیر در درمان مالیخولیا، کاهش وزن بدن، رفع انسداد کبد و طحال، تقویت قوای جنسی، کاهش فشارخون و افزایش تولید گلبول های قرمز از دیگر فواید مهم استفاده از عرق از انیسون می باشند.

نحوه مصرف:

در صورتی که عرق انیسون را برای تقویت سیستم گوارشی مصرف می نمائید بهتر است عرق انیسون را با ریشه شیرین بیان دم کرده و آب صاف کرده را پس از هر وعده غذایی به میزان نصف  استکان میل نمائید. همچنین برای کاهش وزن توصیه می شود با یک لیوان آب مخلوط نموده و صبح روز بعد آب را جوشانیده و نیم ساعت قبل از صبحانه و با معده خالی بنوشید. ضمناً برای رفع ضعف جسمانی کودکانی که نیروی جسمانی آنها ضعیف است بهتر است شب ها مقداری انجیر را در عرق انیسون خیسانیده و صبح ناشتا توسط کودک مصرف شود.

منع مصرف:

عرق انیسون در بیمارانی که به هورمون حساس هستند از جمله بانوانی که به سرطان پستان و سرطان رحم و تخمدان مبتلا هستند به عنوان استروژن عمل می نماید  همچنین مصرف این محصول برای کودکان وزنان باردار منع مصرف دارد لذا این افراد بایستی از مصرف عرق انیسون خودداری نمایند. در ضمن مصرف بیش از حد مجاز عرق انیسون باعث ترش کردن معده می شود.

از دسته عرقیاتی است که به دلیل عدم شناخت مردم به خواص بیشمار آن کمتر مصرف شده و به همین دلیل میزان تولید آن توسط شرکت های تولید کننده بسیار محدود بوده و در نتیجه نایاب است لذا سایت گیاه شهر با همکاری شرکت نارون علوی کاشان نسبت به تهیه و تولید این محصول از بهترین بذرهای انیسون موجود در کشور اقدام نموده و در دسترس مصرف کنندگان و مشتریان گرامی خود قرار می دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *