عرقیات

عرق اسطوخودوس

عرق اسطوخودوس

اسطوخودوس یا لاوند گیاهی از خانواده نعناعیان و از جنس Lavandia می باشد. این گیاه بوته ای کوچک به ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر بوده و دارای گل هایی به رنگ بنفش تیره به حالت سنبله در نوک ساقه است. قسمت های مورد استفاده این گیاه گلها و سرشاخه های آن می باشد و زمان گل دهی این گیاه بین خردادماه تا شهریور ماه بر اساس شرایط آب و هوایی منطقه رویش گیاه متغییر می باشد. گیاه اسطوخودوس گیاه بومی مناطق خشک و نیمه خشک جنوب اروپا و نواحی مدیترانه ای است و نوع مرغوب آن در کشورهای فرانسه، اسپانیا و بلغارستان برداشت و به سایر نقاط جهان صادر می شود.

مزاج این گیاه گرم  وخشک است اسطوخودوس به دلیل اینکه یک گیاه اسانس دار است بسیار زیاد به صورت تجاری کشت و برداشت می شود و اسانس دار در صنایع آرایشی، بهداشتی و دارویی کاربرد فراوانی دارد. از نظر طب سنتی طبیعت گیاه اسطوخودوس گرم و خشک است، عرق اسطوخودوس و گل های آن حاوی مواد موثر زیادی است که از جمله آنها می توان به زرانیول، لیانول آزاد، تانن، پینن و اترهای پروپیونیک و ژرانیل و والنزیک اشاره نمود.

خواص:

از مهمترین خواص عرق اسطوخودوس می توان از درمان برونشیت مزمن، تقویت اعصاب و روان، ضد میگرن، رفع سردردهای کهنه، ضد سینوزیت، تب بر، موثر در رفع حساسیت های فصلی، از بین برنده آفت و جوش های دهان، ضد سرفه، ضد رعشه و سرع، ضد بلغم، تنظیم کننده قاعدگی بانوان نام برد.

نحوه مصرف:

در افرادی که دارای اختلال خواب هستند و برای تقویت اعصاب و روان با نظر متخصص طب سنتی عرق اسطوخودوس را مصرف می کنند بایستی یک فنجان عرق اسطوخودوس را با مقداری آب ولرم مخلوط کرده و یک ساعت پیش از خواب شبانه میل نمایند . همچنین برای بهره مندی از سایر خواص عرق اسطوخودوس بهتر است نصف فنجان عرق اسطوخودوس را باکمی آب مخلوط کرده و روزی دو سه مرتبه در طول شبانه روز مصرف گردد.

منع مصرف:

در مصرف عرق اسطوخودوس بایستی به نکات ذیل توجه داشت:

۱- تحت هر شرایطی برای کودکان زیر هفت سال و بانوان باردار ممنوع می باشد.

۲- از آنجایی که طبع اسطوخودوس گرم و خشک است مصرف آن برای افرادی که مزاج صفراوی دارند مناسب نیست و این افراد بهتر است عرق اسطوخودوس را به همراه سکنجبین یا کتیرا مصرف نمایند.

۳- افرادی که از قرص های اعصاب و روان و یا داروهای ضد افسردگی استفاده می نمایند جلوگیری از تداخل دارویی و عوارض ناشی از مصرف عرق اسطوخودوس ، بایستی حتما با پزشک متخصص خود مشورت نمایند.

سایت گیاه شهر با همکاری شرکت تولیدی نارون علوی کاشان اقدام به تولید و تامین بهترین عرق طبیعی اسطوخودوس با ماده موثر قابل قبول نموده و در راحت ترین و سریع ترین زمان با قیمت های رقابتی این محصول را در اختیار مشتریان گرامی خود قرار خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *