عرقیات

عرق اترج

عرق اترج

عرق اترج ( Citrus medical ) که البته در ایران بیشتر به نام بالنگ آن را می شناسند گیاهی است به صورت یک بوته قدکوتاه که در مناطق گرم و مرطوب و یا معتدل و مرطوب از جمله باغات مرکبات شمال و جنوب کشور می روید . این گیاه دارای گل های سفید رنگ طویل و عریض است و میوه آن نیز بسیار تلخ می باشد . میوه بالنگ از نظر طب سنتی دارای مزاج گرم و خشک بوده و بیشتر از سایر اجزاء مختلف این گیاه در تهیه محصولات گیاهی از جمله رب ، مربا و عرق استفاده می گردد . میوه اترج ( بالنگ ) علاوه بر اسانس های تلخ و معطر دارای مقادیر زیادی روغن های فرار از جمله سیترال ، لیمونن و دیپنتن می باشد .

خواص :

با اینکه اترج ( بالنگ ) بیشتر به صورت رب و مربا در سبد غذایی ایرانیان وجود دارد اما مصرف عرق آن نیز دارای خواص بسیار زیادی است . ضد اسهال و استفراغ و عفونت ، رفع عظش و سکسکه ، مفرح روح ، تقویت کننده حافظه و اعصاب ، ضد سردی ، ضد دل پیچه ، تامین کننده ویتامین ث موردنیاز بدن ، ضد دردهای عصبی در ناحیه دست و شانه ، جلاءدهنده پوست و ضد جوش صورت از مهمترین فواید مصرف عرق اترج می باشد .

نحوه مصرف :

نحوه مصرف عرق اترج بستگی به نوع و شدت بیماری دارد که برای ان استفاده می شود ولی در حالت کلی بهتر است قبل از هر وعده غذایی به میزان نصف فنجان از آن را بنوشید .

منع مصرف :

در طب سنتی عرق اترج مضر مغز و جگر افراد گرم مزاج تشخیص داده شده است که باعث ایجاد سردرد در آنان می گردد . همچنین با اینکه مصرف عرق اترج برای کودکان زیر پنج سال و زنان بادار  منع مصرف دارد  اما مصرف این عرق برای کودکان زیر یکسال ممنوع می باشد . در ضمن افرادی که دچار یبوست هستند از مصرف این عرق خودداری نمایند .

سایت گیاه شهر با همکاری شرکت تولیدی نارون علوی کاشان اقدام به تولید و تامین بهترین عرق طبیعی اترج با ماده موثر قابل قبول نموده و در راحت ترین و سریع ترین زمان با قیمت های رقابتی این محصول را در اختیار مشتریان گرامی خود قرار خواهد داد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *